Dostępność Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu

fot. Jakub Oskwarek | MCK SOKÓŁ
Informacje o dostępności Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

NASZE ADRESY I DANE KONTAKTOWE

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3
33-300 Nowy Sącz

tel.: +48 18 448 26 10
e-mail: kontakt@mcksokol.pl
Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
ul. Jana Pawła II 116
34-471 Ludźmierz

tel. +48 18 548 16 60
e-mail: kontakt.ludzmierz@mcksokol.pl

KONTAKT I WSPARCIE ZE STRONY PRACOWNIKÓW

Symbol tłumacza języka migowego  Tłumacz języka migowego online


KONTAKT DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SŁUCHU POPRZEZ SMS:

tel.: +48 600 439 299.

KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Agata Łopalewska
tel.: + 48 18 534 06 62
e-mail: a.lopalewska@mcksokol.pl

DOJAZD I PARKING

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich mieści się w centrum miejscowości Ludźmierz przy ul. Jana Pawła II 116. Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.

Parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Jana Pawła II. Możesz w łatwy sposób dojechać tu komunikacją miejską (przystanki: Ludźmierz Ośrodek Zdrowia, Ludźmierz Kościół).

OTOCZENIE INSTYTUCJI

Wejście do budynku – proponujemy dwa rozwiązania:

  1. 14 schodów. Przy tym wejściu, po prawej stronie, znajduje się plansza dotykowa z planem przestrzennym poziomu 1.
  2. Skorzystanie z podjazdu, prowadzącego do drugich drzwi. Przy tym wejściu, po prawej stronie, znajduje się plansza dotykowa z planem przestrzennym poziomu 0.

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI

Każda kondygnacja budynku w części usługowej udostępniona jest osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Winda osobowa ma wyjście z jednej strony. Przyciski sterujące pracą windy mają wypukłą strukturę oraz zapisane są alfabetem Braille’a.

Poziom 0: wyjście z budynki, biblioteka, pracownia archiwizacji, garderoby, magazyn, siedziba Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II i Związku Podhalan Oddział w Ludźmierzu: galeria izby tradycji, szatnia, biura, archiwum Związku Podhalan

Poziom 1: wyjście z budynku, recepcja, sala konferencyjna, garderoby, sala widowiskowa, galeria, szatnia

Poziom 2: biura dyrekcji, logistyki i administracji, pracownia kaletnicza, pracownia kroju i szycia, studio nagrań

Poziom 3: biuro, pokoje gościnne, pracownia swojszczyzny, marketing i promocja, pracownia muzyczna

W salach konferencyjnych i szkoleniowych oraz w sali widowiskowej wyznaczone są miejsca na wózki inwalidzkie.

Tablice tyflograficzne z rozmieszczeniem przestrzennym układu sali znajdują się przy wejściach do sali widowiskowej.

Zascenie w sali widowiskowej wyposażone jest w windę dla wózków inwalidzkich.

Psy asystujące są mile widziane, zapewniamy miskę z wodą – dostępna jest w recepcji.

TOALETY DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI

  • na poziomie 0. /wejście do budynku/, w korytarzu po prawej stronie.
  • na poziomie 1. /wejście do budynku/, w korytarzu idąc w stronę sali widowiskowej po lewej stronie. W toalecie jest przewijak;
  • na poziomie 2. obok biura dyrekcji. W toalecie jest przewijak;
  • na poziomie 3. obok biura i pokoi gościnnych. W toalecie jest przewijak.

Toalety wyposażone są w system przywoławczy dźwiękowo-wizualny. Urządzenie do obsługi systemu znajduje się w recepcji na poziomie 1.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB GŁUCHYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH

Umożliwiamy korzystanie z pomocy Tłumacza Polskiego Języka Migowego online oraz stacjonarnie. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się. Z usługi tłumacza języka migowego można skorzystać tutaj:

 Symbol tłumacza języka migowego  Tłumacz języka migowego online

W razie potrzeby skorzystania z tłumacza PJM podczas warsztatów, prosimy o kontakt z koordynatorem dostępności minimum 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami.

FILM O DZIAŁALNOŚCI MCK SOKÓŁ NAGRANY W PJM

PĘTLA INDUKCYJNA

Umożliwia odbiór czystego i wyraźnego dźwięku przez cewkę indukcyjną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.

Pętle indukcyjne znajdują się w sali widowiskowej.

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI INTELEKTUALNYMI

W kasie biletowej dostępny jest informator o MCK SOKÓŁ w ETR – napisany w sposób łatwy do czytania i zrozumienia. Informacje o instytucji w ETR znajdują się także poniżej w pliku do pobrania.

OFERTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

Dostępne wydarzenia artystyczne, warsztaty znajdują się w zakładce wydarzenia nadchodzące Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ W PRZYPADKU EWAKUACJI

Wszystkie pomieszczenia – Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu ul. Jana Pawła II 116 - tworzą organizacyjnie i technicznie jeden wzajemnie uzupełniający się obiekt. Wyposażone są w system sygnalizacji pożaru z monitoringiem całodobowym, podpiętym do Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza w Nowym Targu. Czujki alarmowe po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory akustyczne są słyszalne w każdej części obiektu, a sygnalizatory optyczne dodatkowo zamontowane są w toaletach dla osób niepełnosprawnościami.

Ewakuacją do momentu przybycia Straży Pożarnej dowodzi kierownik techniczny obiektu lub jego zastępca. Jeżeli kierownik techniczny lub zastępca kierownika są nieobecni, to opuszczeniem budynku kierują:
  • ewakuacją osób korzystających z sali widowiskowej i wystawowej – osoba odpowiedzialna za organizację wydarzenia np. koordynator wydarzenia
  • ewakuacją osób korzystających z pozostałych pomieszczeń - sal w obiekcie – osoba odpowiedzialna za organizację zajęć, obecna w danym dniu i czasie np. koordynator wydarzenia, instruktor, trener;

Ewakuowane w pierwszej kolejności są dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności poruszania się (z różnych względów). Osoby odpowiedzialne za ich ewakuację w pierwszej kolejności zadbają o wyznaczenie i zobowiązanie osób sprawnych z najbliższego otoczenia do udzielenia potrzebującym pomocy (w miarę ich możliwości) oraz wskażą drogi ewakuacyjne i lokalizację sprzętu ewakuacyjnego.

W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację klatki ewakuacyjne są oddymiane za pomocą klap i nawietrzania mechanicznego. Drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.

Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej. W dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać trzeba się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji, co do kierunku ruchu.

Długość drogi ewakuacyjnej, z poszczególnym pomieszczeń obiektu do klatek ewakuacyjnych i do wyjścia na zewnątrz obiektu, nie przekracza 20m.