W Niedzielę Palmową Lipnica Murowana po raz 66. zamieniła się w polską stolicę wielkanocnych palm. Tłumy gości i turystów z całego kraju odwiedziły Łokietkowy Gród, by podziwiać imponujące, wysokie palmy – tworzone od pokoleń zgodnie z lokalną tradycją.
Komisja artystyczna w składzie: Bernadetta Błoniarz (etnolog, przewodnicząca jury), Monika Żołna (plastyk) oraz Rafał Pajor (plastyk), oceniła ponad 60 palm. W kategorii palm najwyższych Grand Prix zdobył Daniel Drąg z Rodziną z Lipnicy Dolnej za palmę mierzącą aż 28 metrów i 59 centymetrów.
- II miejsce: Andrzej Goryl z Rodziną z Lipnicy Górnej – palma 28,16 m
- III miejsce: Rodzina Mechów z Lipnicy Murowanej – palma 25,02 m
W kategorii palm wysokich Grand Prix otrzymał Mateusz Leszczyński z Rodziną z Lipnicy Dolnej za palmę o wysokości 21,98 m.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:
- Palmy średnie: Grand Prix – Iwona i Mateusz Machał z Rodziną z Lipnicy Murowanej
- Palmy niskie: Grand Prix – Klasa IA z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie
W kategorii palm dziecięcych (do 3 metrów) do Biura Organizacyjnego zgłoszono aż 266 palm, ocenianych i nagradzanych na bieżąco.
Partnerem wydarzenia było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, które ufundowało trzy nagrody, wręczone przez Piotra Gąsienicę – Zastępcę Dyrektora MCK SOKÓŁ.
Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniły lokalne zespoły i orkiestry. Na scenie wystąpili m.in.: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni „RAJ” z Rajbrotu, Zespół Regionalny „GÓRZANIE” z Lipnicy Górnej, Eucharystyczny Ruch Młodych, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „LACHY” z Nowego Sącza, Kapele Ludowe z Zalasowej, Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej oraz Marek i Łukasz Hajduk z Lipnicy Murowanej.
Tegoroczny konkurs w Lipnicy Murowanej po raz kolejny udowodnił, że tradycja tworzenia wielkanocnych palm jest wciąż żywa i ma się doskonale.