16 marca 2025 roku, w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbył się benefis Roberta Majerczaka, artysty pochodzącego z Krościenka nad Dunajcem. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Witold Kozłowski, który wyróżnił benefisanta Krzyżem Małopolski.
Panie Robercie, pracował Pan w tej samej Cepelii co moi nieżyjący rodzice, którzy podobnie jak Pan byli rzemieślnikami skórzanymi. Tata był krojczym, a mama szyła rzeczy tak piękne, jak te, które możemy tu dziś podziwiać. Tym większe czuję wzruszenie mogąc Pana, w imieniu samorządu województwa, odznaczyć srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Serdecznie gratuluję! - mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Krzyż Małopolski to odznaka honorowa przyznawana osobom, które poprzez zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu.
Wydarzenie poprowadził Piotr Gąsienica – zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ ds. dziedzictwa kulturowego. W czasie jej trwania zgromadzona publiczność mogła podziwiać m.in. występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”, powstałego w 1953 roku przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny” w Krościenku nad Dunajcem. Zespół ma na koncie liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach m.in. w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, na Węgrzech i we Włoszech.
W benefisie wzięli również udział m.in. poseł na Sejm RP Anna Paluch, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, przedstawiciele lokalnych samorządów, artyści oraz rodzina benefisanta.
Robert Majerczak to artysta pochodzący z Krościenka nad Dunajcem, znany ze swojej działalności muzycznej. Od 25 lat prowadzi zespół „Pieniny”, z którym zdobył dwa razy Brązową Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, nagrodę im. Oskara Kolberga i Srebrne Żywieckie Serce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Posiada również sporą kolekcję indywidualnych nagród z tą najważniejszą – pierwsze miejsce za śpiew solowy na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Teraz sam ocenia na różnego rodzaju konkurach i przeglądach.
Z wykształcenia jest technikiem technologii obuwia. Po ukończeniu studium nauczycielskiego uczył praktyki zawodu w Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale, następnie zatrudnił się Cepelii w Krościenku, gdzie pracował do 2014 roku. Do dzisiaj zajmuje się wyrobem pasów bacowskich, ozdobnych pasków oraz torebek. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.