6 i 7 maja 2025 roku odbyły się inauguracyjne zajęcia w ramach Certyfikowanych Warsztatów Tkania Rękawic Furmańskich, prowadzonych przez dwie doświadczone instruktorki z regionu Piwnicznej-Zdrój. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie i trwają łącznie 40 godzin.
Grube wełniane rękawice, w kolorowe wzory przyciągają wzrok, ale mają także zastosowanie praktyczne. Nie przemakają i mogą ogrzać dłonie nawet przy -30-stopniowym mrozie. Technikę ich szycia poznaje 10 uczestników. Zajęcia przebiegają w wyjątkowo miłej i radosnej atmosferze, a prowadzące potrafią rozbawić uczestniczki barwnymi anegdotami z życia codziennego, które dodatkowo umilają wspólny czas przy tkaniu rękawic.
Proces tkania furmańskich rękawic to technika wymagająca precyzji. Rękawice powstają na drewnianych formach, na które naciąga się osnowę, a wątek przeplata wokół niej. Każdy wzór rękawic jest unikalny i zależy od kreatywności oraz umiejętności tkacza. Największym wyzwaniem dla uczestników jest wierne odtworzenie wzoru na drugiej rękawicy, tak aby obie tworzyły idealną parę. To wymaga planowania, dokładności i wielkiej uwagi do detali.
Prowadzącymi warsztaty będą: Małgorzata Polańska-Kubiak i Urszula Lis, pochodzące z regionu Piwniczej-Zdrój. Należą do grupą miłośników lokalnej kultury i tradycji Górali Nadpopradzkich skupionych wokół Muzeum Regionalnego w Piwnicznej-Zdroju i nieformalnej grupy tkaczy działającej pod nazwą Przestrzenne tkactwo czarnych Górali. Grupa od lat podejmujemy szereg działań mających na celu zachowanie i upowszechnienie bogatego dziedzictwa regionu w Polsce i na świecie.
Serdecznie gratulujemy uczestniczkom pierwszego spotkania i już nie możemy się doczekać kolejnych! To dopiero początek a już widać efekty prac.