CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA | Wernisaż wystawy

Wystawa
Wernisaż
Folklor
16 marca 2025
godz. 16:30
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu
Wstęp: WOLNY

Dodatkowe informacje:
Wystawa dostępna do 29 czerwca 2025 roku.

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ

Koordynator

Jakub Oskwarek

tel. +48 18 548 16 66

W niedzielę, 16 marca 2025 roku, zapraszamy do Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu na wernisaż wystawy „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”.

Wystawa pokazuje 107 fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W oryginale są to szklane negatywy i niewielkie zabytkowe odbitki papierowe, które zostały wydrukowane w powiększeniach pozwalających dostrzec bogactwo utrwalonych w nich treści i detali.

Tytuł nawiązuje do terminów procesu fotograficznego z przeszłości, kiedy negatyw najpierw naświetlano, by następnie wywołać z niego wizerunek. Jednocześnie, w ujęciu metaforycznym, „czas naświetlania” odnosi się do przeszłości i okoliczności powstania prezentowanych fotografii sto lat temu, a „czas wywoływania” – do ponownego odczytania opowieści w nich zapisanych oraz ich oddziaływania na współczesnych widzów.

Pierwsza odsłona wystawy była prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie na przełomie 2023 i 2024 roku. W Ludźmierzu będzie można zobaczyć fotografie w nowej aranżacji oraz towarzyszące im zabytkowe przedmioty z regionu Małopolski ze zbiorów Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu oraz z kolekcji prywatnych.

Fotografie prezentowane na wystawie oraz dwa i pół tysiąca innych, można obejrzeć na stronie MEK: www.zbiory.etnomuzeum.eu

________________________________________________________

CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA

Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku
Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie
16.03–29.06.2025

Kuratorki, aranżacja fotografii: Anna Bujnowska, Anna Sulich (MEK)
Koordynacja: Jakub Oskwarek (MCK SOKÓŁ)
Projekt aranżacji, identyfikacja wizualna: Agata Biskup
Tłumaczenie: Anna Sak (MEK)
Korekta: Anna Kowalczyk, Ewa Ślusarczyk
Opracowanie graficzne fotografii: Andrzej Najder
Produkcja wydruków fotograficznych: Drukarnia Sztuki Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Montaż: Andrzej Mastalski, Wojciech Tylka (MCK SOKÓŁ), Tomasz Ostafin (MEK)
Promocja: Jakub Oskwarek (MCK SOKÓŁ), Piotr Bujakiewicz, Joanna Grabeus, Maria Suska (MEK)
Obiekty towarzyszące wystawie pochodzą z kolekcji Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu oraz z kolekcji prywatnych Macieja Baraniaka, Magdaleny Komperdy i Patryka Rutkowskiego.

ORGANIZATORZY

Instytucje Kultury Województwa Małopolskiego

GŁÓWNY PATRONAT MEDIALNY