Niepowtarzalna okazja, aby zgłębić tajemnice jednego z najbardziej fascynujących regionów Europy oraz podzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi. Konferencja zgromadzi naukowców, badaczy oraz pasjonatów z różnych dziedzin, aby wspólnie dyskutować na różnorodne tematy, przez barwną historię i tradycję, aż po współczesne wyzwania społeczne i kulturowe.
Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu (ul. Jana Pawła II 116, Ludźmierzu).
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
TYTUŁY WYKŁADÓW:
Fizycznogeograficzne Granice Karpat
Zakres
Charakterystyka granic geograficznych Karpat, podział i klasyfikacja regionów fizycznogeograficznych, znaczenie tych granic dla ekosystemów i bioróżnorodności, wpływ zmian klimatycznych na granice fizyczne Karpat.Prelegent
DR HAB. JAROSŁAW BALON
Geograf, ekolog krajobrazu, przewodnik górski, podróżnik, nauczyciel akademicki (od 1983), wychowawca - instruktor harcerski, publicysta, autor książek. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizujący się w badaniach gór, szczególnie wysokich a także geografii regionalnej świata. Znawca i badacz Karpat, szczególnie Tatr. Autor ponad dwustu publikacji. Przewodniczący Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu (od 2015 roku), przewodniczący Krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Przewodnik tatrzański (od 1983) pierwszej klasy (od 1990) roku.
Karpackość strojami znaczona
Zakres
Funkcje i znaczenia tradycyjnych strojów w praktykach tożsamościowych mieszkańców Karpat.Prelegent
DR HAB. STANISŁAWA TREBUNIA-STASZEL
Etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Przedmiotem jej badań są m.in. lokalne tradycje ujmowane w kontekście współczesnych praktyk kulturowych oraz procesów tożsamościowych, jak np.: strój, folklor widowiskowy, turystyka kulturowa, ruch regionalny, a także antropologia środowiskowa oraz muzealnictwo.
Muzyka w Karpatach
Zakres
Tradycyjne i współczesne formy muzyki karpackiej, wpływy kulturowe i historyczne na muzykę regionu, analiza unikalnych instrumentów muzycznych oraz rola muzyki w życiu społeczności karpackich.Prelegent
DR BOŻENA LEWANDOWSKA
Ukończyła studia w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, tu też uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy poświęconej pieśniom ludowym polskiej Orawy. Oprócz pracy naukowej koncentrującej się wokół muzyki ludowej górali polskich Karpat, muzyki folkowej oraz muzycznego folkloru miejskiego i dydaktycznej, prowadzi szeroką działalność na rzecz zachowania tradycyjnej kultury muzycznej, m.in. uczestnicząc jako juror przeglądów i festiwali folklorystycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Folklor dziecięcy w Karpatach
Zakres
Rola dziecka w kulturze tradycyjnej wsi karpackiej - dawniej i dziś. Zarys badań folklorystycznych w Karpatach.Prelegent
DR DOROTA MAJERCZYK
Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Zamiłowanie do folkloru umiejętnie łączy z doskonałym przygotowaniem teoretycznym co przynosi doskonałe efekty w jej działalności. Jest Członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz Członkiem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego w Warszawie. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.
Wilki i niedźwiedzie w Karpatach a zmiany użytkowania ziemi
Zakres
Obserwacje i badania populacji wilków i niedźwiedzi w Karpatach, wpływ wyludnienia i porzucania ziemi przez ludzi na zachowanie i siedliska tych drapieżników, interakcje między ludźmi a dużymi drapieżnikami w kontekście zmieniających się granic użytkowania ziemi.Prelegent
DR DOMINIK KAIM
Geograf, pracujący w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Zajmuje się tematyką zmian użytkowania ziemi, ich przyczyn oraz konsekwencji. W badaniach korzysta z różnorodnych materiałów badawczych takich jak archiwalne mapy, dane statystyczne, fotografia naziemna, czy też cyfrowe dane satelitarne.