WARSZTATY KUŚNIERSKIE | NABÓR

plansza
Warsztat
Folklor
Edukacja
3 - 9 lipca 2024
Poronin
Wstęp: 1 200 zł

Dodatkowe informacje:
BRAK WOLNYCH MIEJSC
plansza
Ruszył nabór na Warsztaty Kuśnierskie, które odbywać będą się w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – oddziale Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Mają one na celu kształcenie w kierunku zasad projektowania ubioru regionalnego Łuku Karpat, technik szycia, wyszywania, a także wykorzystania odpowiednich materiałów do stworzenia wyrobu kuśnierskiego. Pierwsze zajęcia już 12 lipca!

Warsztaty Kuśnierskie dadzą możliwość zdobycia wiedzy oraz umiejętności tworzenia regionalnego okrycia; m.in. serdaków czy kożuchów. Podstawą warsztatów będzie opanowanie umiejętności wykonania formy i szablonu podstawowych wyrobów kuśnierskich. Warsztaty te odbywać się będą w profesjonalnym zakładzie kuśnierskim w Poroninie.

Instruktorem Warsztatów będzie znany w swoim fachu rodowity Zakopiańczyk, mieszkający w Poroninie, Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Od wielu lat prowadzi własną pracownię kuśnierską. Jego wielkim zaszczytem było uszycie serdaka dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

Cechą charakterystyczną wyrobów Stanisława Gąsienicy-Wawrytko jest precyzja wykonania i bogactwo zdobień, które są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami kultury ludowej. Pan Stanisław jest rozpoznawalną postacią regionalnego rękodzieła. Jego serdaki i kożuchy same w sobie są marką. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Udział w zajęciach jest płatny, każdy uczestnik po złożeniu deklaracji uczestnictwa winien uiścić opłatę akredytacyjną w wysokości 1 200 zł. Kwota ta pozwoli na zapewnienie każdemu uczestnikowi odpowiednich materiałów.

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja wstępna przez formularz dostępny na stronie: https://mcksokol.pl/wydarzenie/warsztaty-kusnierskie-nabor

Zajęcia trwać będą od lipca 2024 do czerwca 2025.

Podstawowe założenie projektu opiera się na przekonaniu, że dziedzictwo niematerialne jest nadal żywe i stanowi podstawę twórczego rozwoju społeczności, a każde pokolenie  przekształca i rozwija ten dorobek, dostosowując go do aktualnych potrzeb i warunków historycznych i środowiskowych danego regionu.

CELE GŁÓWNE PROJEKTU TO:

  • ochrona, zachowanie, udostępnienie oraz promocja niematerialnego dziedzictwa Ludów Karpackich poprzez budowanie spójnej oferty edukacyjnej odpowiadającej potrzebom społecznym;
  • podniesienie poziomu edukacji regionalnej;
  • doskonalenie  umiejętności wykonania formy i szablonu podstawowych wyrobów kuśnierskich, używania podstawowych maszyn i urządzeń kuśnierskich, wykonywania pomiaru sylwetki człowieka, organizacja stanowiska pracy, wykonywania etapy procesu tworzenia wyrobów kuśnierskich.

Przewidywanym efektem projektu jest zachowanie i kultywowanie lokalnych tradycji ubioru regionalnego, dbałość o popularyzację stroju, doskonalenie nabytych we wstępnym etapie kształcenia umiejętności kuśnierskich, które uwieńczone zostaną egzaminem. A każdy uczestnik Warsztatów Kuśnierskich otrzyma zaświadczenie o odbyciu kursu.

Serdecznie zapraszamy!

DO POBRANIA